O rasie

Cavalier to najmniejszy przedstawiciel myśliwskich spanieli angielskich- pies o wyjątkowo efektownym wyglądzie i uroczym charakterze. Bardzo oddany swojemu właścicielowi, przyjaciel rodziny, miły i nieagresywny w stosunku do innych zwierząt domowych. Bywa dość żywiołowy jako szczeniak, czasem zachowuje też stosunkowo silny instynkt myśliwski. Pewna doza uporu i samodzielności może powodować trudności w szkoleniu tego małego spanielka.\

Cavalier nie powinien być ani szczekliwy i zbyt napastliwy, ani lękliwy i wycofany. Zdaje sobie sprawę ze swojej wielkości, dlatego w stosunku do ludzi i innych psów wykazuje się uległością. Cavalier to pies delikatny i łagodny w domu, na spacerach często odzywa się w nim instynkt myśliwskich przodków. Uwielbia węszyć, buszować w zaroślach oraz pływać w zbiornikach wodnych, niekoniecznie pierwszej czystości. Po takiej eskapadzie pies jest przeszczęśliwy i zmęczony, natomiast właściciel spędza następne pół godziny czesząc, rozplątując i wydłubując, by doprowadzić psa do jako takiego wyglądu. 

Cavaliery są najszczęśliwsze, kiedy mają przy boku drugiego…cavaliera. To psy, które najlepiej czują się w stadzie, dlatego dobrze się zastanówcie, bo w niedalekiej przyszłości sami się przekonacie, że jeden cavalier, to nie to samo co dwa… a na pewno nie to samo co… trzy cavaliery. 

Opis opracowano w oparciu o książkę „Cavalier King Charles Spaniel” wydawnictwa Galaktyka z serii – Pies na medal.

Bardzo ważnym tematem jest zdrowie cavalierów oraz jego profilaktyka.

Choroby, które najczęściej występują w rasie, to:

  • MVD – choroba serca, niedomykalność zastawki dwudzielnej
  • Malformacja Chiariego/ Syringomielia – choroba neurologiczna związana z brachycefalicznym typem czaszki cavaliera
  • Choroby oczu – wyszczególniono 15 różnych jednostek chorobowych
  • CC/DE – syndrom kręconej sierści i suchego oka oraz EFS- epizodyczne upadanie
  • PL – wypadanie rzepki kolanowej

Źródłem informacji na temat zdrowia cavalierów jest strona internetowa http://zdrowycavalier.pl

Potrzebujesz dodatkowych informacji?

Zdrowie cavalierów

Cavaliery to psy z predyspozycjami do niektórych chorób, takich jak niedomykalność zastawki dwudzielnej, choroby oczu, wypadanie rzepki, choroby układu nerwowego.

Wsparcie w rehabilitacji

Dogoterapia (terapia z psem, kynoterapia) jest jedną z form animaloterapii, czyli terapii kontaktowej z udziałem zwierząt.

Skontaktuj się z nami

Zapraszamy do kontaktu osoby, które są zainteresowane szczeniętami z naszej hodowli lub chciałyby poznać więcej szczegółów o naszych psach.