O hodowli

Semper Augustus (FCI), to domowa hodowla psów rasy Cavalier King Charles Spaniel. Została ona zarejestrowana we wrocławskim oddziale Związku Kynologicznego w marcu 2010 roku.

Pierwsze szczenięta pojawiły się na świecie wiosną 2011 roku ze skojarzenia: Karmela Fera Magna i Carolus Starr Struck (miot A), drugie w 2012 roku po Carmela Fera Magna i Fanfan la Tulipe Armida (miot B). Szczenięta były objęte neurologiczną wczesną stymulacją oraz planową socjalizacją w hodowli. Przy każdym miocie przeprowadzone były testy predyspozycji szczeniąt przez behawiorystę/ szkoleniowca współpracującego z hodowlą. Dwa szczenięta z miotu B były wyselekcjonowane do szkolenia jako psy terapeutyczne, jeden nadal jest psem towarzyszącym osobie niepełnosprawnej. Oprócz Karmeli, w tym czasie mieszkały z nami jeszcze dwie suczki: adoptowana w 2010 roku Dymka z Maciachowego Pola oraz  Sogni d`Oro z Królewskiego Dworu oraz nasz senior golden retriever Bres z Niedźwiedziej Gawry.

Wszystkie trzy suczki regularnie uczestniczyły w zajęciach dogoterapeutycznych z dziećmi niesłyszącymi, niewidomymi oraz z niepełnosprawnością intelektualną, realizowanych w Ośrodkach Specjalnych na terenie Wrocławia. Brałyśmy udział także w warsztatach, szkoleniach i spotkaniach promujących dogoterapię jako skuteczną metodę rewalidacji dzieci i młodzieży z różnymi rodzajami niepełnosprawności oraz zaburzeniami psychicznymi.

Lata 2013-2022, to blisko 10-letnia przerwa w działalności hodowli. Spowodowana ona była trudną sytuacją rodzinną, a dokładnie opieką nad niepełnosprawnymi domownikami- najpierw Dziadkiem, potem schorowaną Mamą, a po Jej śmierci, 90-letnią Babcią. Konieczność zmierzenia się z niepełnosprawnością, chorobą oraz odchodzeniem członków rodziny, wymusiły zmiany w moim życiu. Na plan dalszy odeszły własne pasje i plany. Skoncentrowałam się na potrzebach najbliższych, aby zapewnić im jak najlepszą opiekę i towarzyszyć w czasie choroby i śmierci. Tego nieprawdopodobnie trudnego zadania (pod względem fizycznym, jak i psychicznym) nie  wykonałabym bez pomocy mojego męża i synów, którzy wspierali mnie i pomagali w codziennych zmaganiach. 

W tym czasie nieodłącznymi towarzyszkami były Karmela, Dymka i Sogni. Wtedy właśnie przekonałam się, jak ważna jest w trudnych życiowych doświadczeniach obecność radosnych, czułych i wiernych czworonożnych przyjaciół. Wszystkiego, o czym kiedyś się uczyłam, co czytałam na temat dogoterapii, tego właśnie doświadczałam na co dzień. Kiedy nie miałam już na nic siły, kiedy padałam ze zmęczenia,  kiedy łzy leciały mi po policzkach bo nie potrafiłam już poradzić sobie z codziennymi obowiązkami i całą tą fizjologiczno-szpitalną rzeczywistością, wtedy przybiegały „dziewczynki”, wtulały się we mnie, merdając radośnie ogonkami i życie stawało się jakby ciut lżejsze…

Po 3 latach od śmierci Mamy i po roku od śmierci Babci, zamknęłam pewien rozdział w moim życiu. Postanowiłam poukładać sobie wszystko na nowo i zdecydowałam, że chcę wrócić do moich poprzednich planów i działalności. Niestety w międzyczasie musiałam pogodzić się z kolejnymi stratami, ponieważ również  życie naszych psich przyjaciół kończy się  o wiele za wcześnie. W 2018 roku (w wieku 10 lat) odeszła nagle Karmela, w lipcu zeszłego roku (2021) po długiej chorobie (w wieku 14 lat) odeszła Dymka.  Obecnie mieszka z nami tylko Sogni, która także już osiągnęła wiek starszej pani (11 lat) i 5-letni rudy kocur Marian.

Już niedługo zamieszka z nami nowa cavisiowa panienka, która będzie niosła radość niepełnosprawnym dzieciom, a w przyszłości, mam nadzieję, … odnowi hodowlę Semper Augustus.

Potrzebujesz dodatkowych informacji?

Zdrowie cavalierów

Cavaliery to psy z predyspozycjami do niektórych chorób, takich jak niedomykalność zastawki dwudzielnej, choroby oczu, wypadanie rzepki, choroby układu nerwowego.

Wsparcie w rehabilitacji

Dogoterapia (terapia z psem, kynoterapia) jest jedną z form animaloterapii, czyli terapii kontaktowej z udziałem zwierząt.

Skontaktuj się z nami

Zapraszamy do kontaktu osoby, które są zainteresowane szczeniętami z naszej hodowli lub chciałyby poznać więcej szczegółów o naszych psach.